restoranlara-ozel-loglama-uygulamasi


Restoranlara günde yüzlerce kişi gelebilir. Birçok restoran gelen müşterilere ücretsiz wifi internet hizmeti sunar. Birden fazla kişinin tek bir modem ile internete bağlandığı yerlerden olan restoranlarda log tutmak gerekmektedir. Log kayıt anlamına gelmektedir.

Aksi taktirde işlenebilecek herhangi bir siber suçtan restoran yöneticileri veya işletme sahibi sorumlu tutulacaktır. Bu şekilde restoran İnternetini kullanıp siber suç işleyerek zarar veren oldukça fazla kişi vardır. Restoran loglama uygulaması ile işletme sahipleri kendi güvenliğini sağlamalıdır.

Restorana gelen müşteriler saatlerini burada geçirebiliyor. Restoranlar için, internet üzerinden işlerini yürütebilen kişiler için de güzel bir çalışma ortamı diyebiliriz. Restoranlar çok ulaşılabilir ve uğrak yerler olduğundan tehlikeye açık yerlerdir. Siber saldırı düşüncesinde olan kişiler için uygun ortamlardır.

Restoranlar için Loglama’nın Önemi

restoranlar-icin-loglamanin-onemi

Kimse işlemediği bir suçtan sorumlu tutulmak ve ceza almak istemez. Restoran sahiplerinin ilk yapması gereken iş log tutmaktır.  Gelen müşterilerin internete bağlanmasını koşullandırmalıyız. T.C. Kimlik numarası, sms ile gönderilen onay kodu ile internete bağlanılmalıdır. 5651 sayılı kanuna uygun bir şekilde log kayıtları tutulmalı ve gerektiğinde raporlandırılmalıdır.

Bu zorunluluktan restoranlarda sorumludur. Log tutulmazsa bazı yaptırımlar uygulanabilir bunlar uyarma, para cezası, kapatma, hapis olabilir. Bu cezalar sonucunda restoranın itibarı da zedelenmiş olur. Bu da restoranın kalitesini ve restorana gösterilen ilgiyi azaltabilir. Restoranda loglama yapılarak bu şekilde işlenebilecek herhangi suçtan doğru kişi sorumlu tutulur ve yargılanır.

Restoranlara Özel Loglama Bilgi Formu

905 Görüntülenme