hastaneler-icin-loglama-neden-onemlidir


Hastanelere özel loglama uygulaması ile 5651 log tutma kanunu kapsamında zorunlu olan yasal yükümlülüğünüzü yerine getirebilirsiniz. Kurumların itibarını ve güvenliğini sağlayan loglama uygulaması oluşabilecek herhangi bir suç unsuruna karşı kurumunuz değil kişiyi sorumlu tutulmasını sağlayacaktır. Bu noktada hastanelerin yoğunluğu dikkate alındığında loglama kaçınılmazdır. Gelen hastaların memnuniyetini sağlamak, çalışan personellerin en önemli ihtiyaçları olabilecek İnternet erişimini sağlamak hastanenin görevidir fakat kendi siber güvenliğini de dikkate alması zorunlu bir gerçektir.

Kaliteli bir İnternet hizmeti sunmak da bunun bir parçasıdır. 5651 sayılı kanun gereğince hastanede yatan hastalar ve refakatçılar için İnternet kullanımını log tutarak kayıt altına alınmalıdır. Bunlar özel bilgilerdir sadece hasta ve hastane çalışanları ulaşabilir. Gizlilik üzerine hastane yönetimi güvence verir. Hastanelere gelen hastaların kişisel bilgileri ve sağlık bilgileri yazılımlar aracılığıyla kaydedilmektedir. Bu yazılımlara sadece yetkililer ulaşabilir.

Hastanelerde Log Tutma Neden Önemlidir?

hastanelere-ozel-loglama-uygulamasi

hastanelere-ozel-loglama-uygulamasi

Hastane loglama bilinçli veya bilinçsiz yapılan bilgi sızmaları, güvenlik açıkları, olası siber suçları engellemelidir. Yüzlerce kişinin kullandığı interneti güvenli hale getirmek için T.C. Kimlik numarası, sms onayı veya telefon numarası ile İnternet bağlanma sağlanmalıdır.

Bu şekilde hızlı, güvenli ve maksimum kalitede hizmet sunabiliriz. Gerektiği durumlarda hangi kullanıcının hangi saatte, tarihte, hangi cihazla, hangi web sitelerine ulaştığını kontrol edebiliriz. Bu bilgiler en az iki yıl saklanmaktadır. Bu şekilde hastane yönetimi kendi İnternetini güvenli hale getirir. Log tutulmaması halinde hastane yönetimi sorumlu tutulacağından itibar kaybı veya cezalar ile karşı karşıya kalabilir. Bu durumdan hastane yönetimi olumsuz etkilenebilir. Hastaneler içinde oldukça önemli olan log tutma verim alınabilmesi için doğru şekilde yapılmalıdır. Toplanan verilen en az iki yıl süreyle saklanmalıdır.

Hastane log tutma ve 5651 log yasası hakkında daha fazla bilgi almak ve bizimle iletişime geçmek için aşağıdaki formu doldurmanız yeterli olacaktır.

Hastanelere Özel Loglama Bilgi Talep Formu

 

1027 Görüntülenme

Leave a Comment