uyap-loglama-nedir


UYAP portalındaki loglama bilgi sistemindeki güvenliği eksiksiz biçimde gerçekleşmesi için kullanılan bir sistemdir.

UYAP loglama özelliği Adalet Bakanlığı tarafından kullanılan bilgi sisteminin kontrollü bir şekilde güvenlik altında kalmasını sağlar. Teknolojik yazılımlar ve IOT cihazları gibi sistemleri kullanarak önemli olayların aydınlatılmasını sağlayan 5651 Sayılı Kanunla ISO 27001 kanunları nedeniyle zorunlu hale gelmiştir. Bu sistem sayesinde internetten gelecek olan olası saldırıların önlenmesi için gereken tedbirlerin alınması sağlanır.

Loglamaların sistem üzerindeki kullanıcıları kontrol ettiği ve kaydettiği bu sistem, güvenliği de sorunsuz olarak sağlamaktadır. Bu yüzden hem güvenli hem de yasal zorunluluk gereği bu sistemin oluşturulması gerekir.

Log Yazılımlarında Neler Olmalı?

log-yazilimlarinda-neler-olmali

log-yazilimlarinda-neler-olmali

İyi bir log yazılımında UYAP loglama sisteminde olduğu gibi güvenlik arttırıcı özellikler bulunmaktadır. Normalizasyon süreciyle farklı türdeki olayları değerlendiren bu sistem, sınıflandırma ve korelasyon tekniklerinin de kullanılmasıyla etki bir güvenlik ağı oluşturur. Böylece kimin, ne zaman, ne tür bir hareket yaptığı da kontrol edilmiş olur. Farklı log türleri olduğundan kurumun büyüklüğüne göre değişecek olan sistemler transaction, event, Syslog gibi farklı türlerde bulunmaktadır.

Siber güvenlik olaylarına göre belirlenecek olan bu güvenlik tasarımı, log yazılımları açısından tercih edildiği sisteme göre uyarlanmaktadır. UYAP gibi önemli bir portalda bulunan 5651 loglama sistemleri oldukça kapsamlı ve detaylıdır. Bu yüzden anlık kayıtların kısa sürede incelenmesi ve güvenli bulut depolama alanlarında depolanması sağlanmaktadır.

Zorunlu Uygulamalar

zorunlu-uygulamalar

zorunlu-uygulamalar

UYAP loglama sistemi de zorunlu olarak kullanılması gereken bir tedbirdir. Siber suçların önüne geçmek ve bilgi güvenliğini daha etkin biçimde sağlamak üzere oluşturulur. Vatandaş, avukat ve mahkeme sisteminde kullanılan bu loglama yöntemi, kontrolü doğru bir şekilde sağlamaktadır. UYAP sistemindeki giriş çıkışları inceleyen log kayıtları soruşturmalarda çok fazla incelendiği için güvenliği sorunsuz bir biçimde sağlamaktadır.

Gündeme gelen birçok soruşturmada ele alınan bu kayıtlar hem zorunluluk nedeniyle hem de  araştırma nedeniyle ciddi bir öne taşımaktadır. Sosyal medya üzerinden yapılan hakaret ve tehdit gibi saldırıların faillerini bulmaya yarayan loglama sistemi, birçok kritik operasyonda delil yerine geçmektedir.

Daha Fazla Bilgi Almak İçin Bizimle İletişime Geçebilirsiniz

 

10141 Görüntülenme