Üniversitelere Özel Loglama Uygulaması


Günümüzde internetin sosyal medya, bankacılık, alışveriş, iletişim gibi birçok alanda hayatımıza kolaylık sağladığını söyleyebiliriz. Ancak bunların sonucunda birçok kişisel verilerimizi de korumamız zorlaşıyor. Üniversitelerde eğitim amacıyla öğrenim gören binlerce öğrenci bulunmaktadır. Bu kişiler Üniversitenin sağladığı etkinlikler (seminer, konferans vb.) spor veya kütüphane hizmetlerinden yararlanırlar. Dolayısıyla bu kişilere de internet hizmeti sunan Üniversitelerin sorumluluğu artar.

Eğitim amacıyla gelen öğrenciler de düşünüldüğünde gelen ziyaretçilerle birlikte gün içinde çok fazla kişi çeşitli elektronik cihazlarla (telefon, tablet, laptop vb.) yüzlerce işlem yapmaktadır. Üniversite loglama yapılmasının önemi hem gelen ziyaretçiler için hem de öğrenci ve personeller güvenli, kaliteli bir internet ortamı için oldukça önemlidir.

Üniversitelerde Loglama’nın Önemi

Üniversite Loglama

Üniversite Loglama

Üniversiteye gelen kişiler T.C. Kimlik numarası, özel şifre veya sms onayı ile internete bağlanabilirler. Bu şekilde olası bir siber suç işlenmesi halinde log tutan eğitim kurumunun bir sorumluluğu olmaz. Veriler sayesinde suçu işleyen kişi bulunur ve işlediği siber suçtan sorumlu olur.

Ancak Üniversitelerde log tutma işlemi yapmayan kurumlar modeminden bağlanılarak internet ortamında yapılan her türlü siber suçtan sorumlu tutulur.

5651 sayılı kanunla halka açık alanlarda ve Üniversitelerde log tutma zorunlu kılınmıştır. Tutulan loglar en az iki yıl saklanmalıdır. Log tutmayan işletmelere ceza uygulanmaktadır.

Üniversitelere Özel Loglama Bilgi Talep Formu

887 Görüntülenme