otel-loglama


Log kayıt anlamına gelmektedir. Dijital hareketlerin saklanması işlemine loglama denir. İçinde bulunduğumuz bilişim çağında son zamanlarda artan siber suçlar işletmelere ve kurumlara zarar vermektedir. İşletmeler ve kurumlar her an farklı tekniklerle yüzlerce saldırıya maruz kalabiliyor bu yüzden otel loglama siber saldırıların tespiti, aydınlatılması ve güvenlik açığı yakalamak açısından oldukça önemlidir.

oteller-icin-log-tutma-uygulamasi

oteller-icin-log-tutma-uygulamasi

5651 sayılı kanun gereğince her kurum log tutmakla yükümlüdür ve tutulan log kayıtlarını en az iki yıl saklamakla yükümlüdür. Kanunun uygulanmadığı taktirde işletmelere yaptırımlar uygulanmaktadır. Oteller ve otellere ait restoran ve kafeler gibi halka açık alanlarda kullanılması gerekmektedir.

Otellerde Loglama Neden Kullanılmalıdır?

otel-log-tutma-uygulamasi

otel-log-tutma-uygulamasi

Otellerde log tutma, işletmenin yapması gereken en önemli işlemdir. Günümüzde İnternet’e erişim olmayan bir otel bulunmamaktadır. Otellere gelen müşterilere ve misafirlere sağlıklı, kaliteli ve güvenli bir İnternet ortamı sunabilmemizi sağlar. Bu da otel seçimi açısından önemli bir etkendir. Otele gelen kişiler T.C. Kimlik numarası, özel şifre, veya sms onayıyla İnternet’e bağlanabilirler.

Bu şekilde hangi kullanıcının hangi saatte, tarihte hangi IP adres ile bağlandığı kontrol edilebilir. Olası bir siber suç işlenmesi halinde log kaydı tutmayan işletme suçtan sorumlu tutulur. Ancak log kaydı tutan işletmelerde kişi bilgileri ortaya çıkarılarak doğru kişi sorumlu tutulur. Bu kayıtlar ispat ve kanıt niteliği taşır. Bu şekilde işletmenin güvenliği de sağlanmış olur. Loglama işlemleri; zaman, kaynak ve bütçe isteyen bir konudur. Verim alabilmek için doğru şekilde ve kurumsal firmalar aracılığı ile yapılmalıdır.

Otellere Özel Loglama Hizmet Bilgi Talep Formu

 

1073 Görüntülenme

Leave a Comment