kafelere-ozel-loglama-uygulamasi


Kafelere özel loglama uygulaması ile işletmenizi siber suçlara karşı koruyabilirsiniz. 5651 loglama kanunu tüm işletme ve kurumların log kayıtlarını en az 2 yıl tutmasını zorunlu kılmaktadır.

Ülkemizde kafelerin sayısı oldukça fazladır ve bunlara her gün yenileri eklenmektedir. Her ne kadar kafelere internete bağlanma amacıyla gitmiyor olsak da interneti olan bir kafe her zaman tercihimiz olur.

Elimizden düşmeyen telefonlarla her an internete bağlı olmak istiyoruz. Bazen arkadaşlarımızla sohbet etmek için buluştuğumuzda bile elimize telefonu almadan duramıyoruz. Bunun nedeni tüm işlemlerimizi o akıllı telefonlarla yapıyor oluşumuz ve internetin bize sağladığı sonsuz imkanlardır. Kafeler özellikle gençler tarafından yoğun ilgi gören yerler olduğundan siber saldırılara çok açıktır dolayısıyla kafe log tutma uygulaması sizi ve itibarınızı korur.

Müşteri memnuniyeti ve verilen hizmetin kalitesi kafe seçiminde önemli bir etkendir. Her gün yüzlerce kişi aynı wifi ağı üzerinden ücretsiz olarak internete bağlanıyor.

Kafelerde Log Tutmanın Önemi

kafe-loglama

kafe-loglama

Aynı ağ üzerinden İnternet paylaşan kafeler müşterilerinin işleyeceği suç veya yasa dışı faaliyetler yüzünden sorumlu tutulabiliyor. Kafeler günün birçok saati için uygun ve kolay ulaşılabilir yerlerdir. Herhangi bir saldırı düşüncesi olan kişiler için kafeler oldukça ilgi çeker. Kafe loglama uygulaması işletme sahiplerinin ilk yapması gereken işlemlerdendir. Tüm resmi kurumlarda olduğu gibi kafelerde de müşterilerin T.C Kimlik numarası, sms onayı ile internete bağlanması sağlanmalıdır. Aksi taktirde 5651 yasal kanun gereğince işletme ve kurum sahipleri İnternet üzerinden işlenebilecek suçlardan sorumlu tutulur.

Kafenin modeminden yapılan bir siber suç belirlendiğinde gelen yetkililere geriye dönük olarak hangi cihazın, hangi saatte hangi işlemleri yaptığı ortaya çıkartılarak suçu işleyen kişi ortaya çıkartılır. Bu geriye dönük veriler en az iki yıllık olmalıdır. Loglama konusu zaman, kaynak, bütçe isteyen bir konudur. Verim alabilmek için alt yapı iyi bilinmeli ve log kayıtları doğru şekilde tutulmalıdır.

Kafelere Özel Loglama Bilgi Talep Formu

1073 Görüntülenme

Leave a Comment