Siber Caydırıcılık kurallarına uymayana ceza

Siber Caydırıcılık kurallarına uymayana ceza

5651 Loglama yasasınıda kapsayan yeni düzenlemeye giren siber caydırıcılık kurallarına uymayanlara bin tl ile bir milyon tl arası para cezasına çarptırılacak.

Ulusal siber saldırıları ve siber saldırılara karşı korunma ve caydırıcılığın korunmasına ilişkin kurallar uygulanmaklara 1 milyon liraya kadar para cezası uygulanacak.

 

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumunun (BTK), Bilgi Teknolojileri Ve İletişim Kurumu İdari Yaptırımlar Yönetmeliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmeliği, Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Buna göre, işletmecinin Arayan Hat Bilgisi’ne (CLI) ilişkin mevzuat gereği yükümlülüklerini ve numaralandırmaya ilişkin ilgili mevzuatı ihlal etmesi halinde, bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde 3’üne kadar idari para cezası uygulanacak. İhlalin ağır kusur oluşturduğu durumlarda ise işletmecinin yetkilendirmesi feshedilecek.

Tüketicinin aldatılması veya yanıltılmasının amaçlanması halleri dışında, katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerine ilişkin yükümlülükleri yerine getirmemesi halinde, işletmecinin bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde 1’e kadar idari para cezası kesilecek. İşletmecinin katma değerli elektronik haberleşme hizmetlerinde, tüketicinin aldatılması veya yanıltılmasının amaçlandığının tespit edilmesi ile tüketici haklarına ilişkin mevzuatı ihlal etmesi durumunda, işletmecinin bir önceki takvim yılındaki net satışlarının yüzde 3’üne kadar idari para cezası uygulanacak. İhlalin ağır kusur oluşturduğunun tespiti halinde ise işletmecinin yetkilendirmesi iptal edilecek.

Şebeke ve bilgi güvenliğiyle ilgili hükümler ile ortaklıklar ve diğer hakların yerine getirilmesi için gereken önlemler için gerekenler bin liradan 1 milyon liraya kadar idari para cezası yapmakacak.

Kaynay : Habertürk, Sabah, Akşam, BTK, Resmi gazete

About the author

admin administrator