8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

Sanal Zorbalık, ideolajik propaganda cinsel istismarların işlenmesi ve bu suçları işleyenleri tespiti için çıkarılan 5651 yasası içeriğinin işe girişilmesi İşe Alım ve Hotspot iş işlerine özeldir% 50 indirimden işlenenlerin tesbit edilip yaptırımların uygun hale getirmek.

 

Güngör Kutlu Olsun.

İnternet Güvenli mi?

İnternet güvenliğini kabul etmezsiniz! Hiç kimse internet ortamında% 100 veremez. İnternet üzerinde kendi haklarını yerine getirmek için, bir veya daha fazla standart hale getirebilir. Peki, bu sorumluluklar:

 • Antivirüs ve güvenlik duvarı programı çalıştırmak, Sistemimizi güncel tutmak,
 • Neyi nerede aradığımıza dikkat,
 • Kablosuz ağımızın şifresini paylaşmamak ve herkese açık olarak bırakmamak, şifre güvenliğiyle dikkat etmek,
 • İnternet üzerinden alışveriş yaptırmak sanal kredi kartı kullanmayı tercih etmek,
 • Şüpheli linkleri ve e-postaları açmamak, tıklamamak, Phishing tuzağına düşmemek
 • İnternet bankacılığı ve genel alışverişte dikkatli olmak,
 • Üyelik, Siteler, Siteler
 • Sosyal paylaşım sitelerinde kişisel gizlilik, mahremiyet ve paylaşım ölçüler ve sınırlamaları belirleme, Sosyal Ağ Güvenliğine uygun

İnternet Neden Güvenli Bir Yer Olmak Zorunda?

Çünkü sanal dünyalarday; çocuk istismarcıları, uyuşmuş sağlık ürünleri, simsarlarının anlamı, sapkın inanışların, terör propagandalarının, müstehcenliğin ve gençlerimizin fuhuş tehlikesinin yer alması ve bir önlem almanın getirilmesidir.

Bilinç, İnternet Güvencesi Neresinde Kalır?

İnternet ve bilgisayar güvenliği konusunda firmalar, internetin bilinçli kullanımı konusuna ya hiç yapılmazlar ya da çok az bilgiyle konuyu es geçerler. Oysa internetin bilinçli kullanımı, internet güvenliğini beraberinde getiren bir durumdur. Elbette antivirüs ve güvenlik duvarı için uygun değildir. Bu çözüm çözüm: Güvenli İnternet Hizmeti, Antivirüs, Firewall ve Bilinçli İnternet Kullanımı.

“Bilinçli İnternet Kullanımı” Nedir?

Hintçe kez dillere pelesenk olan söylemler derinlemesine düşünülmez. İnternette bilmeden, başını-sonunu hesap etmeden yapılan şeylerden sorun zarar görmüş. Denilebilir ki bilince giden yol; öğrenmekten, düşünmekten, sorgulamaktan ve bilinç olmaktan geçer.

 • İnternet teknolojilerini kullanırken aynı zamanda kendimizi ve içinde bulunduğumuz durumları sorgulayabiliyor muyuz?
 • İnternette sergilediğimiz davranışların kendimize, ailemize ve diğer kullanıcılara yansımalarının ne olacağını biliyor muyuz?
 • İnterneti doğru ve ahlaki davranışlar çerçevesinde mi yoksa kötüye mi kullanıyoruz?

Bilinçli bir internet kullanımı noktasında bütün bu soruların cevaplarını düşünmek yol gösterici olacaktır.

Neler Yapılabilir?

 • Aileler bilinçli internet kullanımı noktasında bilgilenmeli.
 • İlköğretim müfredatına “Bilişim Şuuru” dersi konulmalı.
 • Türkiye genelinde bütün okullarda veliler ile birlikte bilinçlendirme faaliyetleri yürütülmeli.
 • STK’lar bu konuda daha fazla sorumluluk alıp, bilinçli internet kullanımı noktasında projeler üretmeli.
 • Aynı şekilde üniversiteler bu konuda projeler geliştirmeli.

“İnternete Özgürlük” diyenlerin “İnternette Saygı” kavramını da öncelemeleri gerekir. Bu kavramlar; internet ortamında insan haklarına saygılı davanışlar sergilenirse anlam kazınır.

Gerçek hayatta işlendiğinde cezai yaptırımları olan suçların sanal dünyada işlenmesine izin vermek hukuka aykırılık olur. Bu noktada kendini sorumlu hisseden her birey, kurum ve kuruluş her şeyden önce şu soruyu sormalıdır: Bilinçli internet kullanımı ve güvenli bir internet ortamı için biz neler yapabiliriz?

Aynı şekilde yazılı ve görsel medyaya da büyük görevler düşüyor. Bilinçli ve insan haklarına önem verilen bir internet kullanımının ön plana çıkarılması konusunda görsel ve yazılı medya da farkındalık oluşturacak yazılar, haberler yayınlamalıdır. Site erişim engelleme kararları eleştirilebilir, eleştiri kadar bunun neden öyle olduğunu da ortaya koymak önemlidir. Yalan haberlerin sonu gelmez, bizler doğrusu ne demedikçe!

Önce Çocuklarımız!

İnternet ve bilgisayar kullanım yaşı 3 yaşına kadar inmiş bulunuyor. Hatta artık ebeveynler bebeklerini susturmak için ellerine cep telefonu verebiliyorlar(!) Günümüzde bazı çocuklar teknoloji kullanımı noktasında anne-babasından çok daha iyi seviyede. Peki, bunu bir avantaj olarak mı görmeliyiz? Çocukların istismara daha açık ve savunmasız oldukları düşünüldüğünde aksine bu bir dezavantaj olmaktadır. Çocuk istismarı hem bir insanlık suçu hem de dünyada çok ağır cezası olan bir suçtur.

Peki, internette durum nedir?

2007 yılından bu yana hizmet veren Bilgi İhbar Merkezi’ne (https://www.ihbarweb.org.tr/) gelen suç ihbarlarına bakıldığında ikinci sırada çocukların cinsel istismarının olduğu görülmektedir. Bu durum internetin güvenli kullanımı noktasında sorumluluğumuzun ne kadar büyük olduğunun bir kanıtıdır.

Biz bugün yetiştirmemiz gereken her türlü tehlikeyi açıklamak için bir internet ortamına ihtiyacımızın istismara uğramayacağının bir hak var mı ?!

Bu yüzden önce çocuklarımızı düşünmek zorundayız. Çünkü istismar’da her çocuk için uygun olan zor, en ağır yarasıdır.

Bu sebep:

 • Gerçek hayatta çocuklarımızı nasıl koruyorsak, internetten gelebilecek tehlikelerden de korunmayacaktır.
 • Çocuğumuzun konuşmasıyla ilgili konuşma, görüşme kurduğundan haberdar olmayız.
 • Çocuk hakları internetteki riskler ve tehlikeler noktasında bilgilendirmeliyiz.
 • Yeni medya, müstehcenlik ve cinsellikle ilgili olarak, reklamcılık ve fazladan alınmadıkça, artık ikamet ettikten sonra, ikametinize gençleri ve çocukları düşünmelidir.

About the author

admin administrator