5651 Loglama Yasasına Uygun Loglama

5651 Loglama Yasasına Uygun Loglama

Öncelikle Piyasada 5651 için Log tutan tomarla cihaz var ama BTK istedigi bu log dosyasının belirli bir biçim, format ve şifreleme ile tutulmasıdır.

Her cihaz bir log tutar ama log dosyasına Zaman damgası 1 hafta sonra ve başka bir yerde zaman damgası vurulmaz. Time Stamp Aynı gün bitmeden ve log dosyasının oluşturulduğu yerde olması gerekir. Aksi taktirde Dosyanın Hash degeri değişir. Orjinal oldunu kanıtlayamazsınız buda log tutmanızın bir anlam ifade etmediği anlamına gelir.

 

Örnekler

http://www.metu.edu.tr/5651/files/5651Ekim2010.pdf

http://en.wikipedia.org/wiki/Timestamp#Digital_timestamps

http://www.digistamp.com/?gclid=CJ3Qtp3-z7UCFchd3godE2wAkQ

http://www.btk.gov.tr/mevzuat/yonetmelikler/dosyalar/e-imza-yonetmelik.pdf#search=%22zaman%20damgas%C4%B1%22

BTK sitesinde örnek olan program ile de bu iş yapılmaz sebebi log dosyasının size ait oladunu kanıtlamanız için digital imzanızın firmanıza ait olması gerektigidir. Bunuda loglamaNet olarak biz yapıyoruz, diğer türlü sizin,

Bir Sub Key satın alarak bundan başka keyler üreterek kullanabilirsiniz.

Türkiyedeki  büyük otel için yazmiş olduğumuz merkezi log server sisteminden referanslar verebiliriz.  Bu log Dosyası ( Nomadix ve Microtik ) cihazlarından Merkezi Log server özel bir protokol ile Gönderilir. ( Merkezi Log Server 800 cihazdan Aynı anda log kayıdı alıp bunu arşivleyebilir, burda önemli olan aslında yazılımdır. )

Log dosyasının Nasıl HASH,MD5,TIMESTAMP işlemlerinden gectiğini özel bir görüşme ile anlatmak isteriz.

Text Linux Tabanında Kayıtlandıgı için notpad de tek satır olarak görünür. Loglar log server’e gönderildiği anda zaman damgası ile damgalanır  ve btk izni olmadan çözülemez. Biz dosyaları imzalanan ve imzalanmayan iki log server’e yüklediğimiz için (demo  ortamda size örnekler gösterebiliriz)

5651 sayılı Kanun Gereğini Bizzat B.T.K. nın sitesinde öğrenmenizi Tavsiye Ederim. Bununla alakalı çözüm süreçlerinizde beraber çalışmak isteriz.

http://www.tk.gov.tr/

 

About the author

admin administrator