5651 Loglama Nedir ?

5651 Loglama Nedir ?

İnternet paylaşımı yapan her yerin internete yapılabilecek suçlara önlenmesine  yönelik ve bu yapılacak suçların buluna bilmesi için internetten yapılan işlemlerin kayıtlarını kişi bilgileriyle beraber tutulmasını gerektriren yasadır.

Çağımızın vazgeçilmez teknolojisi olan İnternet, günümüzde tüm ofis ve işletmelerde kullanılmaktadır.  Müşterileriniz ve çalışanlarınız tarafından kullanılan internet hizmeti firmanızı yasal ve yasal olmayan pek çok web riskiyle karşı karşıya bırakmaktadır. Bu tür web riskleri önlemek için müşterileriniz ve çalışanlarınızın çıkış yaptıkları internet sitelerini kontrol etmek ve kayıtlarını tutmak için çıkarılan yasa 5651 sayılı yasadır; ve bu yasaya uygun üretilen çözümlerin tümüne 5651 loglama veya loglamanet adı verilir.

 

5651 sayılı kanun gereği toplu internet paylaşım hizmeti sunan kurum ya da kişilere bazı sorumluluklar yüklenmektedir.  Bu sorumlulukların başında Loglama hizmeti gelmektedir. Loglama 5651 sistemleri çıkış yapılan internet sitelerini anlık olarak çıkış yapan kullanıcı bilgileri ile birlikte kayıt altına alır.

 

About the author

admin administrator